Georgia Unfiltered

Search This Site

03 October 2008

The Atlanta Press Club Announces Its Fall General Election Debate Schedule

The Atlanta Press Club announced today its fall debate series featuring candidates for a variety of offices including the U.S. Senate, U.S. House of Representatives, Public Service Commission and Georgia Court of Appeals.

A total of 14 televised and online debates will be held during the general election campaign beginning October 20th. All debates will take place at the studios of Georgia Public Broadcasting (GPB) in front of a live studio audience. Members of media, students and the general public are welcome to attend. Please call 404-577-7377 with questions or to RSVP to attend a debate.

Below is the Atlanta Press Club fall debate schedule:

Monday, October 20 -

Fulton County Sheriff

Invited Candiates: Ted Jackson and Michael Rary

Taped at GPB from 10:00 - 10:30AM and will air on WPBA at a later date.

Clayton County Sheriff

Invited Candiates: Kem Kimbrough and Jack Rainwater

Taped at GPB from 10:45 - 11:15AM and will air on WPBA at a later date.

Gwinnett County Comission Chair

Invited Candiates: Charles Bannister and Vincent Passariello

Taped at GPB from 11:30AM - 12:00PM and will air on WPBA at a later date.

Court of Appeals

Invited Candiates: Tamela Adkins, Sara Doyle, Bruce Edenfield, Christopher McFadden, Perry McGuire, Michael Meyer von Bremen, and Mike Sheffield

Taped at GPB from 2:00 - 3:00OPM and aired online

Tuesday, October 21st -

The following debates will be taped at GPB studios before a live studio audience and aired online:

Congressional District 7

Invited Candiates: Doug Heckman and John Linder

Taped at GPB from 10:00 - 10:30AM

Congressional District 6

Invited Candiates: Bill Jones and Tom Price

Taped at GPB from 10:45 - 11:15AM

Congressional District 3

Invited Candiates: Stephen Camp and Lynn Westmoreland

Taped at GPB from 11:30AM - 12:00PM

Congressional District 13

Invited Candiates: Deborah Honeycutt and David Scott

Taped at GPB from 2:00 - 2:30PM and will air at 7:30PM that evening

PSC District 4

Invited Candiates: Brandon Givens, Lauren McDonald, Jim Powell

Taped at GPB from 3:00 – 3:30PM and will air that evening from 7:00 – 7:30PM

Sunday, October 26th -

The following debates will air live at GPB studios:

Congressional District 1

Invited Candiates: Bill Gillespie and Jack Kingston

Taped live at GPB from 6:00 - 6:30PM

Congressional District 10

Invited Candiates: Paul Broun and Bobby Saxon

Taped live at GPB from 6:30 – 7:00PM

Sunday, November 2nd -

The following debates will air live at GPB studios:

Congressional District 8

Invited Candiates: Rick Goddard and Jim Marshall

Taped live at GPB from 7:00- 7:30PM

Congressional District 12

Invited Candiates: John Barrow and John Stone

Taped live at GPB from 7:30 – 8:00PM

U.S. Senate

Invited Candiates: Allen Buckley, Saxby Chambliss and Jim Martin

Taped live at GPB from 8:00 – 9:00PM